Separacja metalu w przemyśle spożywczym

jedzenie1

Z branżą spożywczą chcąc nie chcąc każdy ma styczność na co dzień. W końcu chleb kupujemy wszyscy. Wysoka jakość produktów spożywczych powinna być istotna nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla producentów. W końcu od jakości produktu bardzo często zależy to, czy będzie na niego zapotrzebowanie wśród klientów.

W zachowaniu czystości surowców bardzo dużą rolę pełni separacja metalu. Produkty spożywcze muszą być bezpieczne i wolne od wszelkich zanieczyszczeń. W przemyśle spożywczym używanych jest kilka rodzajów wykrywaczy metali.

Filtry magnetyczne

Pierwszym z nich są filtry magnetyczne, które zapewniają bardzo dokładną separację. Wykrywają nawet cząstki Fe 30 µm i większe. Są również zgodne ze standardem HACPP, czyli analizą zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Najczęściej posiadają również system magnetyczny neodymowy oraz przyłącze DN40 do DN250. Czyści się je ręcznie za pomocą ekstraktora. Mają ciśnienie 10 barów oraz wydajność 150 m3/h. Są odpowiednie dla materiałów płynnych i półpłynnych ciągle przepływających. Są najbardziej odpowiednie do soków owocowych, jogurtów, keczupów, materiałów paszowych.

Filtry magnetyczne z płaszczem grzewczym

Kolejnym urządzeniem używanym w przemyśle farmaceutycznym do separacji metali są filtry magnetyczne z płaszczem grzewczym. Zapewniają bardzo dokładną separację. Wykrywają nawet cząstki Fe 30 µm i większe. Są również zgodne ze standardem HACPP, czyli analizą zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Najczęściej posiadają również system magnetyczny neodymowy. Posiadają płaszcz grzewczy z ciepłą wodą, który zapewnia płynny przepływ produktów. Najlepiej nadaje się to urządzenie do separacji metali z czekolady. Posiadają przyłącze DN50 do DN125 oraz ciśnienie do 5 barów.

Detektory do transportu pneumatycznego

Ostatnim rodzajem wykrywacza, który chciałabym omówić, są detektory do transportu pneumatycznego. Wykrywają wszystkie rodzaje metali. Usuwanie metali nie zakłóca transportu pneumatycznego. Najbardziej są odpowiednie do produktów mięsnych.
Separacja metalu w przemyśle spożywczym wymaga zakupu urządzeń o odpowiednich parametrach, aby zapewnić jak najwyższą jakość produktu.

Dodaj komentarz