Piwo z beczki do buteleczki

dobre piwo szczecin

Obok powszechnie dostępnych, produkowanych na szeroką skalę rodzajów i gatunków piwa, na polskim rynku piwowarskim pojawiły się różnego rodzaju gatunki piwa wytwarzane przez małe, regionalne browary. Rozwój piwowarstwa regionalnego, czerpiącego ze sprawdzonych, wielowiekowych tradycji wytwarzania i warzenia piwa zaistniał niejako jako odpowiedź na rosnącą świadomość i zapotrzebowanie amatorów wyrobów typu slow food.

Walory piwa regionalnego

Obserwowany od pewnego czasu swoisty „powrót do natury” zaowocował między innymi rosnącym zainteresowaniem i zapotrzebowaniem na produkty spożywcze wytwarzane na niewielka skalę. Dla znacznej części osób stanowi to potwierdzenie gwarancji ich wysokiej jakości, niepowtarzalnej receptury i wyjątkowego smaku.

W przeciwieństwie do produkowanych przemysłowo, popularnych rodzajów piwa, gatunki wytwarzane w małych, regionalnych browarach zawierają specyficzne dodatki i składniki charakterystyczne dla danego regionu. Tego typu piwa, zwykle tradycyjnie warzone i beczkowane, produkowane są na bazie chmielu, słodów, drożdży i rozmaitych dodatków smakowych owocowych czy ziołowych. W przypadku piw ciemnych częstym dodatkiem aromatycznym mającym zasadniczy wpływ na smak jest karmel i miód. Piwa pszeniczne charakteryzuje zwykle lżejszy bukiet smakowy, niekiedy z owocowo – goździkowymi nutami smakowymi. Niektóre piwa posiadają wyjątkowy, nasycony aromat owoców cytrusowych, jabłek i mięty.

Piwo beczkowane

Kwintesencją wytwarzanego na potrzeby danego regionu piwa są różnego rodzaju napoje beczkowane, dostępne u producentów oraz przedstawicieli browarów regionalnych. Piwa te charakteryzuje doskonały bukiet smakowy, gwarantujący skuteczne orzeźwienie, które w połączeniu z doskonałym aromatem stanowi o rosnącej popularności tego doskonałego trunku. Do tej pory piwa warzone i przechowywane w beczkach dostępne były tylko bezpośrednio u producentów i przedstawicieli, niemniej jednak na rynku pojawiła się – dostępna u niektórych przedstawicieli – możliwość przelania piwa z beczki do butelki przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich jego walorów smakowych i zapachowych. Jeśli zatem chcesz wiedzieć czym charakteryzuje się dobre piwo szczecin nie zwlekaj ani minuty dłużej i sam sprawdź.

Dodaj komentarz