Samodzielne wykonywanie płytek drukowanych

plytka2

Własnoręczne wykonanie płytek drukowanych to nie lada wyzwanie. Wymaga dużo cierpliwości i precyzji. Jednak nie jest niemożliwe. Dzięki nim będziemy mogli tworzyć urządzenia elektryczne, które zaspokoją nasze potrzeby. Kiedyś trzeba było bardzo długo rozkładać elementy na papierze w kratkę, a następnie ręcznie malować ścieżki na laminacie. Obecnie płytki drukowane wykonuje się za pomocą technik komputerowych, co wymaga o wiele mniej pracy oraz pozwala uniknąć wielu błędów. Poniżej przedstawiam metodę wykonania płytek drukowanych.

Projektowanie

Po pierwsze, trzeba posiadać jakiś program komputerowy typu CAD. Ja polecam osobiście Eagle firmy CadSoft. Występuje w 3 wersjach, dopasowanych do różnych systemów operacyjnych. Eagle Light jest darmowy, jeżeli nie wykorzystuje się go do celów komercyjnych. Służy do wykonania płytek dwustronnych o rozmiarze maksymalnym 100×80 mm.

Najpierw rysujemy schemat, a później na jego podstawie tworzymy płytkę. Program Eagle sam podpowie nam, które ścieżki trzeba ze sobą połączyć.

Wydruk

Przejdźmy do wydruku. Niezbędna będzie drukarka laserowa. Najlepszy będzie papier kredowy. Zwykły się do tego nie nadaje. Do wydruku należy wybrać odpowiednie warstwy w zależności od tego ile stron ma płytka.

Termotransfer

Następnie należy przenieść toner na płytkę laminatu miedziowego, używając temperatury. Najlepsza do tego będzie laminarka. Płytkę należy położyć na twardym podłożu, a następnie uprasować ją żelazkiem nastawionym na dwie lub trzy kropki.

Trawienie

Następnie przychodzi czas na etap trawienia. Takie płytki drukowane należy zanużyć w chlorku żelaza. Najlepiej wykorzystać do tego akwarium. Płytka powinna tam pozostać na kilkanaście minut. Następnie wszystko trzeba dokładnie umyć.

Opisy, wiercenie i lutowanie

Później tworzymy opisy elementów na płytce. Wiercimy elementy do montażu płytki. Ostatnim etapem jest lutowanie wszystkich elementów.

Następnym etapem prac jest przeniesienie tonera na płytkę laminatu miedziowanego za pomocą temperatury.

Dodaj komentarz