Co warto wiedzieć o płytach magnetycznych?

plyta-magnetyczna1

Płyty magnetyczne to jeden z rodzajów separatorów magnetycznych. Najlepiej sprawdza się przy niedużych zanieczyszczeniach, gdy można ją ręcznie wyczyścić przynajmniej raz w ciągu całej zmiany. Jeśli zanieczyszczenia nie będą systematycznie usuwane, to skuteczność magnesu zacznie stopniowo spadać.

Zalety płyt magnetycznych

Bardzo dużą zaletą płyt magnetycznych jest prosta instalacja. Nie wymaga zmian w konstrukcji przenośnika taśmowego. Dzięki temu można przybliżyć magnes jak najbliżej do sprawdzanego wyrobu. Można też maksymalnie wykorzystać linię pola magnetycznego.

Na rynku występuje kilka rodzajów płyt magnetycznych, w zależności od zastosowania z wysokimi siłami magnetycznymi. Kolejną zaletą tych wykrywaczy jest łatwe czyszczenie. Najczęściej pokryte są stalą 304 lub stalą nierdzewną 316L. Pamiętajmy również o tym, że bardzo często, jeżeli chcemy jakieś dodatkowe elementy, jak na przykład: zawiasy, uchwyt, lub otwory montażowe, to należy je dodatkowo zamówić.

Co wykrywają?

Płyta magnetyczna usuwa z żelaza bardzo różne elementy, jak na przykład: śruby, nakrętki, kawałki drutu, gwoździ. Może również wykryć je w materiale przepływającym, np. w żwirze, w kukurydzy, w cukrze, w mące, w tworzywach sztucznych oraz w innych surowcach sypkich.

Rodzaje płyt

Występuje kilka typów płyt magnetycznych. Pierwszą z nich jest płyta rodzaju FF. Najlepiej umieścić ją nad rynną przepływową lub pasem przenoszącym materiały niskiej gęstości. Wykrywają elementy żelazne w płaszczyźnie przepływu produktów.

Drugim rodzajem płyty magnetycznej jest SM, które wykrywają żelazo z materiałów szybko przepływających lub mających bardzo dużą objętość.

Podsumowanie

Płyty magnetyczne mają bardzo wiele zalet. Są wydajne, łatwe w montażu i czyszczeniu. Wykrywają żelazo w dużych materiałach oraz na taśmach produkcyjnych. Nic dziwnego, że są tak chętnie kupowane i wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Na pewno zdecydowanie przyspieszają proces produkcji. Warto kupić takie urządzenie również do swojej firmy, jeżeli Twoje wyroby bywają zanieczyszczone przez drobinki metalu.

Dodaj komentarz