Jak dbać o kostki?

17151938428_7e68a903ff_z

Na różnego rodzaju urazy kostek – zwichnięcia, skręcenia czy też obicia – jesteśmy narażeni praktycznie przez cały czas. Nie ma tu znaczenia, czy uprawiamy sport, czy też nie. Chodząc, często śpiesząc się, jesteśmy niemalże tak samo narażeni na wystąpienie różnego rodzaju kontuzji jak w przypadku uprawiania sportu. Czasem bowiem niewiele trzeba, aby nadwyrężyć kostkę czy nawet ją zwichnąć – nierówna powierzchnia drogi, chwila nieuwagi i już – nieszczęście gotowe.

Dobrze jest zatem być odpowiednio przygotowanym na takie właśnie losowe ewentualności. Nie oznacza to oczywiście, ze nie powinniśmy wychodzić z domu, w myśl zasady mówiącej o tym, by „dmuchać na zimne”. Przede wszystkim, powinniśmy się skupić na tym, jak sobie radzić, kiedy już niestety doznamy takiego urazu i co wtedy robić, aby jak najszybciej a przy tym jak najskuteczniej się go pozbyć.

Metod jest kilka, a wszystkie zależne są od wielu, bardzo indywidualnych czynników. Jeśli ból jest silny i mamy olbrzymi problem z poruszaniem kostką/stopą – koniecznie powinniśmy zobaczyć się z lekarzem – im szybciej, tym lepiej. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, ze nasza kostka jest skręcona. Jeśli jednak możemy się poruszać, jednak poruszanie stopą sprawia nam ból – możemy odetchnąć z ulgą – wówczas jest to najprawdopodobniej jedynie stłuczenie. Co nie oznacza, że powinniśmy je całkowicie zbagatelizować.

Oczywiście jak najbardziej wskazane jest używanie w takim przypadku odpowiedniej maści, przeznaczonej do stosowania na obite, bądź stłuczone miejsca. Warto też pomyśleć o zrobieniu kompresu, najlepiej takiego, który zawiera w swoim składzie coś zimnego. Ból wtedy na pewno zelżeje.

Jednak rzeczą, która może okazać się najbardziej pomocna w leczeniu tego typu urazów, jest z pewnością stabilizator kostki. Stabilizator taki nie tylko zapewni nam odpowiednie położenie kostki, ale też sprowadzi do minimum ryzyko pogłębienia się kontuzji. Zaletą jest to, że możemy się w nim spokojnie poruszać, należy jednak pamiętać, aby nie nadwyrężać za bardzo stopy. Stabilizator kostki będzie w tym pomocny. Szeroki wybór różnego rodzaju stabilizatorów, które ułatwią leczenie tego typu urazów, znajdziecie na stronie internetowej sklepu sportmed24.pl.

Dodaj komentarz